Náš blog | ITAPS RPA - Automatizácia ako trend 1: Automatizácia a RPA - Blog

RPA – Automatizácia ako trend 1: Automatizácia a RPA

Čo si predstavíte pod pojmom automatizácia? V správach počujete, ako vo fabrikách kvôli automatizácii strácajú ľudia prácu. Vo filmoch zase strašia s robotmi, ktoré mali pomáhať ľuďom, no namiesto toho sa snažia ovládnuť svet. Naozaj je ale automatizácia taká zlá a jej jediným cieľom je nás zničiť a zobrať ľuďom prácu?

Čo tá automatizácia vlastne je?

Automatizácia je snaha o dosiahnutie rovnakých výsledkov pri nezmenenej kvalite u opakujúcich sa činností. Práve vďaka automatizácii nemusia ľudia vykonávať tú istú monotónnu činnosť stále dookola, ale môže sa ich pracovná sila presunúť na zmysluplnejšie činnosti. Človek je tvor omylný, stroj ale nie. Práve preto sa vám nestane, že by sa vám z ničoho nič rozsypal počítač, pretože Fero sa zo šichty ponáhľal domov a dotiahol iba každú druhú skrutku. Počítače vyrobené pomocou strojov budú všetky rovnaké a váš počítač bude držať presne na toľkých skrutkách ako počítač vášho suseda, ktorý má ten istý.

Roboty v automobilovom priemysle
Roboty v súčanosti pomáhajú ľuďom v mnohých odvetviach

Čo Slovensko a automatizácia?

Slovensko je známe predovšetkým svojou automobilovou výrobou. Všetci si asi vieme predstaviť, ako to v takýchto veľkých fabrikách na autá vyzerá. Jeden stroj vyrobí dvere, ďalší ich naleští a tretí ich nasadí na auto. Medzi tým ešte ďalších 20 strojov spraví činnosti, o ktorých ani nevieme, že existujú. Skrátka a jednoducho – stroje všade, kam sa pozriete.  A keďže všetky tieto stroje pracujú automaticky podľa toho, ako boli naprogramované, nie je prekvapením, že Slovensko sa stavia do popredia v priemyselnej automatizácii. Podľa Medzinárodnej federácie robotiky pripadlo vlani na 10-tisíc zamestnancov v priemyselnej výrobe 151 robotov. Je to skoro dvojnásobok svetového priemeru. Paradoxom je, že automobilový priemysel napriek toľkej automatizácii zamestnáva na Slovensku najviac ľudí. Naozaj teda berú stroje ľuďom všetku prácu?

Automatizácia v IT a biznise (RPA/BPA)

Ak si myslíte, že automatizácia sa využíva len pri obrovských strojoch, ktoré v ešte väčších fabrikách montujú autá, počítače alebo práčky, tak budete veľmi prekvapení. Postupom času sa totiž automatizácia transformovala aj do informatiky prostredníctvom tzv. softvérových robotov. Týmto sa dostávame až k automatizácii procesov v biznise – RPA/BPA (Robot process automation/Business process automation). Po vzniku takzvaných softvérových robotov začali firmy z rôznych odvetví skúmať, ako by im mohla implementácia automatizácie pomôcť práve v ich biznise. V týchto podnikoch, kde sa na počítačoch vykonávajú zdĺhavé operácie a nie je nutné rozhodovanie človeka, sa automatizácia ukázala ako mimoriadne vhodná a predovšetkým veľmi výhodná.  

Aké konkrétne výhody prináša automatizácia do praxe?

Po celom svete stále čoraz viac manažérov zdieľa nadšenie pre implementáciu RPA. Tieto technológie zabezpečujú lepšiu efektivitu práce zamestnancov, šetria financie alebo napríklad urýchľujú odpovede na opakujúce sa žiadosti. Vymenovať všetky využitia RPA by nám trvalo prinajmenšom do rána.

Zhrnutie výhod po zavedení automatizácie procesov vo firme
Výhody zavedenia automatizácie procesov vo firme

Stále máte obavy?

Možno stále patríte medzi tých, ktorí zdieľajú obavy z toho, že automatizácia im zoberie prácu alebo si hovoríte, že by ste nikdy nezverili dôležitú prácu nejakému robotovi… Verte ale, že automatizácia nikdy nebola určená na to, aby úplne nahradila človeka (ani by to nebolo možné). V skutočnosti nahrádza len opakujúce sa činnosti ľudí, v ktorých nie je potrebné ľudské rozhodovanie.   

Ako riešime RPA my v ITAPS-e?

V oblasti RPA máme bohaté niekoľkoročné skúsenosti. Počas tejto praxe sme na automatizáciu využívali nasledovné technológie/nástroje: UiPath, Guimaster, VBA skriptovanie (Excel, Outlook), webové služby (api), databázové skripty (jobs). Najviac sa sústredíme na nástroj UiPath, ktorý je svetovým lídrom v oblasti automatizácie.

Kedy procesy vo firme automatizovať?

Ak sa rozhodujete, či konkrétny proces vo vašej firme je vhodný na automatizáciu, mali by ste najprv vziať do úvahy viaceré aspekty procesu. Niektoré procesy môžu byť automatizovateľné, avšak neznamená to, že sú na automatizáciu aj vhodné. Ktoré procesy sú na to vhodné? Ako určiť prioritu, ktorý automatizovať najskôr? Všetko sa dozviete, ak nás budete sledovať aj naďalej, pretože si to rozoberieme v ďalších častiach tohto blogu.

V prípade, že ste sa rozhodli dať automatizácii šancu, neváhajte nás kontaktovať cez nasledovný formulár itaps.sk/kontakt alebo nám napíšte na obchod@itaps.sk a nájdeme riešenie, ako zoptimalizovať procesy aj vo vašej firme.

Autor: Anton Horváth

anton.horvath@itaps.sk

Autor: Gergely Galgóczi

gergely.galgoczi@itaps.sk

Zdroje:

https://www.pcrevue.sk/a/Roboty-nahradzaju-ludi-stale-viac