ROZHOVOR S CTO ITAPSu: ,,Potrebné je mať prirodzený rešpekt, ktorý získavam správnymi rozhodnutiami, podporou členov tímu a férovým prístupom.”
V ITAPSe máme množstvo inšpiratívnych zamestnancov, o ktorých by sa dal napísať nie jeden článok. Preto by sme radi predstavili Miroslava Kohúta, ktorý je inšpiráciou nie len pre svojich kolegov, ale aj pre mladých študentov, ktorí snívajú o kariére v IT oblasti. Jeho príbeh ukazuje, že tvrdou prácou, odhodlaním a pokorou sa dá dosiahnuť mnoho v oblasti podnikania a technológií.
Miroslav v ITAPSe pôsobí na pozícii CTO, je spolumajiteľom spoločnosti a paralelne sa venuje budovaniu výskumno-vývojového tímu. Aktuálne pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a zároveň je študentom doktorandského štúdia v obore Kybernetika. Zúčastnil sa viacerých projektov zameraných na robotické manipulátory a taktiež bol súčasťou tímu, ktorý pracoval na vývoji autonómneho mobilného robota. V roku 2016 získal ocenenie študenta roka a od roku 2018 sa jeho činnosť primárne sústredí na vizuálne systémy a umelú inteligenciu. V roku 2022 jeho tím získal oprávnenie na výskum a vývoj a v máji 2023 ho magazín Forbes zaradil do rebríčka 30 pod 30 v oblasti veda a vzdelávanie.
Aká bola pre teba hlavná motivácia pracovať v IT/ITAPSe?
Mojou hlavnou motiváciou bolo získať skúsenosti počas štúdia. Vtedy som nevedel kam kariérne smerovať a chcel som skúsiť viacero projektov. Aktívne som prácu ešte nehľadal, no oslovil ma kamarát, či nechcem skúsiť job v ITAPSe.
Ako si sa vypracoval až na pozíciu CTO?
Do ITAPSu som nastúpil už dávno a mal som za sebou prvé skúsenosti z technickej podpory v menšej rodinnej firme ARES pd, s. r. o. Začal som preto na pozícii developera a testera, pričom skúsenosti som zároveň získaval ako programátor vo firme Photoneo. Postupne som sa začal zapájať do strategických aktivít ITAPSu a viac ako 3 roky som pracoval na svojich manažérskych a projektových zručnostiach na pozícii projektového manažéra.
Následne som dostal príležitosť stáť vo vedení firmy a byť aj jej spolumajiteľom. Aktuálne som zodpovedný za celú technickú oblasť – kompletné know-how, ktoré sme za 12 rokov vybudovali. Súčasťou sú veľké tímy developerov, technických špecialistov, testerov a už 2 roky máme samostatné vývojové oddelenie zaoberajúce sa výskumom umelej inteligencie. Vyvíjame vlastnú platformu AIA, ktorá má uľahčiť digitálnu transformáciu veľkých a stredných spoločností a zjednodušiť integráciu opensource AI nástrojov.
Dobrý CTO musí byť zároveň aj dobrý teamleader. Ako sa snažíš viesť svoj tím čo najefektívnejšie?
Mojou snahou je efektívne delegovať úlohy a zamýšľať sa nad tým, čo dokáže jednotlivý člen tímu zvládnuť. Snažím sa mať tím vyskladaný z viacerých typov osôb, kde každá prináša niečo iné do spoločnej práce. Taktiež je kľúčové vzdelávať seba a pracovať na self-manažmente. Keď človek nevie efektívne pracovať so svojím časom, nevie ho efektívne venovať ani tímu a prenáša naň aj svoje negatívne návyky. Najdôležitejšie je však stáť si za jednotlivými členmi tímu rešpektovať ich rozhodnutia a ťahať spoločne za jeden povraz.
Aké sú rizika, ktoré môžu nastať pri tvojej pozícii a ako sa im dokážeš efektívne vyvarovať?
Byť dobrý CTO ako aj teamleader vie byť niekedy časovo, ale aj psychicky náročné. Človek musí nie len delegovať a vyžadovať, ale často pochopiť a ukázať cestu k riešeniu. Na teamleadrovi stojí zodpovednosť ohľadne fungovania celého tímu, čo je niekedy náročné. Dôležité je vedieť tímu zabezpečiť jeho funkčnosť aj v prípadných ťažších podmienkach alebo výpadkoch jednotlivých členov . Zároveň musím vedieť znášať, ale aj dávať konštruktívnu kritiku. Vyvarovať sa rizikám sa niekedy nedá, no podstatné je poznať svoj tím, často s nim komunikovať, byť na jednej lodi a mať dobre nastavenú spoluprácu. Ďalšia dôležitá vec je silné delegovanie a manažérske schopnosti. Tie mi pomáhajú vedieť čo od tímu môžem očakávať a koľko zodpovednosti naň môžem preniesť, aby to tím zvládol, rástol a stále prinášal výsledky. Potrebné je mať aj prirodzený rešpekt, ktorý získavam správnymi rozhodnutiami, podporou členov tímu a férovým prístupom.
Pred 12 rokmi vznikla myšlienka ITAPS, ako sa to za ten čas vo firme zmenilo?
Ja osobne som v ITAPSe 8 rokov, takže pri jeho vzniku bol iba Jozef (CEO) a jeho vízia. Vízia prepájať šikovných študentov s firmami, dať im možnosť získať prax a zároveň vyriešiť firmám nedostatok personálu v oblasti IT. Postupne ako firma rástla a ako hlavne rástli šikovní mladí ľudia v nej, sa k základným službám testovania či technickej podpory doplnil vývoj webových a mobilných aplikácií, správcovstvo sietí a serverov, IT analýzy, automatizácia procesov a RPA a potom aj práca s umelou inteligenciou nielen v rámci výskumno-vývojového oddelenia.
V časoch keď som nastúpil do ITAPSu tam pracovalo zopár študentov dohodárov. Aktuálne nás je viac ako 90, máme aj stálych zamestnancov, celú organizačnú štruktúru a hlavne core tím TOP 10 teamleadrov, ktorí sa podieľajú na strategických rozhodnutiach spoločnosti. Máme stálych zákazníkov, s ktorými už roky spolupracujeme a všetko sú to známe značky z finančného biznisu. Náš rozvojový program pre študentov Students Up je aktuálne unikát na slovenskom trhu a za 12 rokov sme získali množstvo skúseností ako pracovať a rozvíjať študentské talenty.
Čomu sa v rámci výskumu a vývoja aktuálne venujete, prípadne na čom ste pracovali v minulosti?
Hlavným zameraním nášho vývoja a výskumu je umelá inteligencia a jej využitie pri digitálnej transformácii firiem. Začali sme sa jej venovať už v roku 2020, kde sme prvýkrát uplatnili AI v našich projektoch pri spracovávaní textu. Následne sa dopracovali ďalšie moduly na vyťažovanie faktúr, analýzu tabuliek, vyhodnocovanie sentimentu textu a spracovanie reči. Videli sme, že AI sa postupne začína viac dostávať do rôznych oblastí firmy u našich zákazníkov (účtovníctvo, zákaznícka podpora, analytika) a preto vznikol nápad na vytvorenie jednotnej platformy, ktorá by jednotlivé moduly efektívne prepájala. To vyžadovalo venovať sa štandardizácii jednotlivých modulov ale aj dôslednej analýze vzájomných vzťahov. A v minulom roku sme už našu platformu s názvom AIA (Artificial Intelligence Assistant) vedeli uplatniť na 3 pilotných projektoch u našich klientov a tiež odkonzultovať a obhájiť si ju pred odborníkmi z akademického prostredia. Potvrdením je aj získanie oprávnenia na výskum a vývoj na 6 rokov.
AIA je vysoko škálovateľná, plne integrovateľná a kontajnerizovaná platforma, čo umožňuje pohodlné nasadenie do cloudového prostredia, resp. vlastnej IT infraštruktúry organizácie. AIA dokáže spracovávať rôzne formy vstupov, získať z nich potrebné údaje a následne ich odoslať do požadovaných systémov v dohodnutom formáte. Riešenie je vytvorené pomocou vopred pripravených modulov tak, aby každá optimalizácia riešenia vyhovovala potrebám klienta. Moduly predstavujú nami vyvinuté nástroje alebo outsourcované nástroje tretích strán, ktoré integrujeme do jednotnej platformy. Existujúce moduly sú vytvárané na základe prieskumu trhu a identifikovaných najčastejších potrieb spoločnosti s cieľom zefektívniť vlastné procesy.
Prečo vnímaš umelú inteligenciu ako potenciál pre výskum a vývoj?
Jednotlivé štáty EÚ kladú veľký dôraz na podporu a implementáciu umelej inteligencie. Dôkazom sú digitálne stratégie jednotlivých krajín, ktorých prioritou je v súčasnosti umelá inteligencia. Slovensko taktiež formuje svoju stratégiu digitálnej transformácie do roku 2030, ktorej hlavnou súčasťou je digitalizácia a využitie nástrojov umelej inteligencie. Postavenie Slovenska v rámci Európskej únie v tejto oblasti môžeme považovať za priemerné až podpriemerné (Digital Economy and Society Index, DESI). Slovensko je na 23. mieste v EÚ v integrácii digitálnych technológií a zaostáva za európskym priemerom v používaní umelej inteligencie. Z toho vyplýva aj nami očakávaný výrazný dopyt po integrácii platforiem s využitím umelej inteligencie. AIA platforma predstavuje jednotný IT ekosystém postavený na technológiách z oblasti umelej inteligencie, ako aj inteligentnej automatizácie. Vznikla na základe našich skúseností z projektov, ktoré ukázali potrebu zjednotenia nástrojov umelej inteligencie pre rôzne formy integrácií. Práca s AIA na reálnych integráciách u klientov potvrdila, že je užitočným nástrojom pre projekty digitálnej transformácie.
Ďalším vývojom AIA platformy chceme zabezpečiť jej univerzálnosť, použiteľnosť, väčší dosah a zvýšiť potenciál jej konkurencieschopnosti nielen v SR, ale aj v regióne EÚ.
Autor: Miroslav Kohút, Radoslava Cuníková