Tipy a triky na to, ako odštartovať svoju kariéru v IT od nášho bývalého zamestnanca Šimona
Každý začiatok je náročný, najmä ak si ešte len študent a hľadáš cestu, ako začať svoju kariéru v IT. Rozprávali sme sa s bývalým zamestnancom ITAPSu, ktorý dnes pokračuje v úspešnej kariére. Podelil sa s nami o to, ako začínal, aké výzvy musel prekonať a čo mu najviac pomohlo dostať sa tam, kde je dnes.
Keď si začínal svoju cestu v IT, mal si už jasnú predstavu o tom, čo chceš dosiahnuť alebo na akú oblasť IT sa chceš zamerať?
Úprimne, nemal som jasnú predstavu o tom, čomu sa chcem v budúcnosti venovať. Vedel som len, že chcem robiť niečo s počítačmi, pretože ma to bavilo. Pred nástupom na vysokú školu som začal pracovať v jednej banke, kde som robil technickú podporu, a celkom mi to išlo. Nebola to však oblasť, v ktorej som sa videl dlhodobo. Bavilo ma riešiť problémy, hľadať ich príčiny a snažiť sa ich opraviť. Programovanie ma ale veľmi nenapĺňalo – je pre mňa až príliš monotónne. Hoci ponúka výzvy, no tie nie sú také, ktoré by ma skutočne motivovali. Keď potrebujem niečo naprogramovať alebo naskriptovať, urobím to, ale nechcel by som to robiť každý deň.
Zlom prišiel počas leta, keď som natrafil na seriál Mr. Robot. Hlavný hrdina bol hacker a zároveň pracoval v bezpečnostnej firme, čo ma veľmi zaujalo. To bol moment, kedy som sa začal viac zaujímať o kyberbezpečnosť – najprv sám a potom som svoje zameranie rozvíjal aj v rámci ITAPSu.
Ako si si našiel svoju prvú prácu v IT?
Úplnou náhodou, cez známeho. V jednej banke hľadali brigádnika, tak som sa tam dostal a začal pracovať. Neskôr tú pozíciu zrušili, pretože vytvorili miesto pre človeka na trvalý pracovný pomer, keďže som ešte študoval tak som nemohol pracovať na TPP. Takže som skončil a začal hľadať niečo iné. V tom čase pracoval môj spolužiak na technickej podpore v ITAPSe, a práve cez neho som sa o ňom dozvedel.
Aká bola pre teba najväčšia výzva na začiatku v ITAPSe a ako si sa s ňou popasoval?
Samotná práca ani harmonogram neboli veľkou výzvou, pretože práca bola flexibilná a vedel som ju prispôsobiť škole. Výzvou boli hlavne školenia v kyberbezpečnosti. Objemy nových informácií boli veľké, ale dalo sa to zvládnuť. Po pár týždňoch, keď som sa do toho viac ponoril, ma to začalo baviť natoľko, že by som to skoro nazval mojím hobby. Keď ma niečo baví, dokážem sa do toho ponoriť na maximum a to sa mi aj stalo.
Ako ti ITAPS pomohol vybudovať zručnosti, ktoré si neskôr využil v ďalšej práci? Aké to boli zručnosti?
Na technickej podpore som sa naučil veľa, ale ešte viac som sa naučil na školeniach, kde sme robili veľa praktických vecí. Musel som si napríklad vytvárať vlastné prostredia, a tým som sa veľa naučil o virtualizácii, sieťach, nastavovaní virtuálnych switchov a serverov. Brutálne som sa ponoril do Active Directory a Linuxu. Všetky tieto zručnosti mi veľmi pomohli v mojej ďalšej kariére.
Keď si našiel svoju vysnívanú prácu, cítil si, že ti ITAPS poskytol dostatočné základy?
Určite áno. Práca na podpore ma naučila veľa, napríklad ako pracovať s ľuďmi. Niektoré dni sú pokojné, ale sú aj také, kedy sa človek nezastaví. Ale to k tomu patrí. Keď som potom začal pracovať na plný úväzok, bol som pripravený na všetko. Našťastie sa mi ešte nestalo, že by som bol z práce vyčerpaný.
Dal ti ITAPS nejaké základné pracovné návyky?
Áno, určite mi pomohol so základnými pracovnými návykmi a tiež so zlepšením time managementu. Musel som prácu kombinovať so školou, takže som si musel plánovať prednášky a cvičenia, aby som všetko stíhal.
Ak by si sa mohol vrátiť do čias, keď si hľadal svoju prvú prácu, čo by si urobil inak?
Asi nič. Práca ako support je veľmi vďačná oblasť, pretože sa tam človek naučí zo všetkého trochu – hardvér, softvér, riešenie problémov. A čím dlhšie tam pracuje, s tým viac komplexnými situáciami a výzvami sa stretne a nadobúda širšie skúsenosti. Dokonca aj bezpečnosť sa tam často riešila, takže support je skvelým základom pre ďalší rozvoj v IT.
Aký bol najväčší rozdiel medzi tým, čo si sa učil v škole, a praxou v reálnom svete?
Veľa vecí, ktoré sa učia v škole, sú fajn základy, ale často sú už zastaralé a nepoužívajú sa. Každý zamestnávateľ má iné postupy. Veci, ktoré som sa naučil v ITAPSe, mi však veľmi pomohli v praxi, najmä hands-on školenia.
Aké zručnosti si dnes zamestnávatelia v IT najviac cenia a ako ich môže študent nadobudnúť?
Záleží na pozícii, ale určite sú dôležité hard skills. Soft skills sú tiež potrebné, najmä komunikácia, keďže pracujem so zahraničnými partnermi. Avšak technické zručnosti sú stále prioritou. Soft skills sa dajú vybudovať, ale človek musí mať vlohy na technickú stránku veci.
Akú radu by si dal študentovi, ktorý sa pripravuje na svoju prvú prácu v IT?
Najdôležitejšie je začať. Nemusíš si hneď nájsť prácu svojich snov, ale je dôležité skúšať rôzne oblasti, aby našiel, čo ťa naozaj baví a napĺňa. Support a testing sú najlepšie vstupné brány do IT, odtiaľ sa dá prepracovať na iné pozície. Nečakať na koniec školy, ale začať čo najskôr.
Myslíš si, že ITAPS je dobrá cesta pre študenta, ktorý sa chce rozvíjať v IT?
Určite áno. ITAPS poskytuje praktické skúsenosti a dobré základy, ktoré študentovi pomôžu nájsť sa v IT. Dôležité je začať čo najskôr, aby mal študent po skončení školy už nejakú prax a pracovné návyky.
Klik na začnivIT.sk