Náš blog | ITAPS Martin Ivan: Žiadny úspech nevzišiel bez tvrdej práce - Blog

Martin Ivan: Žiadny úspech nevzišiel bez tvrdej práce

Martin Ivan – prevádzkový administrátor

Martin pracuje v ITAPS-e už viac ako 2 a pol roka. Začínal u nás na 1st level supporte a dopracoval sa až na pozíciu prevádzkového administrátora. V súčasnosti je taktiež študentom robotiky a kybernetiky na doktorandskom stupni štúdia na STU v Bratislave. V rozhovore s Martinom sa dočítate, ako sa dostal k informatike, ako vyzerá jeho pracovný deň, alebo čo sa mu páči na práci v ITAPS-e.

Kedy si sa rozhodol pre informatiku? Mal si k nej blízko od mala?

Informatika bola všade okolo mňa už od detstva. Obaja moji rodičia pracujú v IT, takže sa dá povedať, že som to od nich tak trochu podedil. Moje štúdium sa začalo uberať týmto smerom už od strednej školy, nakoľko som mal na gymnáziu zameranie na informatiku. Tam som sa prvý krát stretol s webovými PHP stránkami a sieťovými technológiami. S výberom vysokej školy som nemal veľkú dilemu, keďže som od začiatku vedel, ktorým smerom sa chcem uberať.

Ako si sa dostal k práci v ITAPS-e?

O ITAPS-e som sa dozvedel od svojho spolužiaka, ktorý mi podal zopár informácií o firme a oslovil ma ponukou ohľadom projektu zaoberajúceho sa bezpečnostnými kamerami. Účel týchto kamier spočíval v monitorovaní aktuálnej obsadenosti jedálne, aby zamestnanci vedeli, kedy majú ísť na obed. Keďže problematika obrazových technológií a bezpečnostných kamier mi nebola cudzia, rozhodol som sa túto ponuku prijať.

Čo obnáša tvoja aktuálna pracovná pozícia?

Momentálne pracujem ako prevádzkový administrátor IT úseku. V praxi to znamená spravovanie prvkov IT infraštruktúry nášho klienta a podieľanie sa na inovácii a implementácii nových systémových celkov. Pod moju pracovnú náplň patrí taktiež tzv. 2nd level support, t.j. riešenie a odstraňovanie chýb, ktoré nevznikli na strane užívateľa.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Ráno po príchode do práce sa venujem tiketom a užívateľským problémom v rámci 2nd level supportu. Poobede buď dokončujem prácu na supporte alebo riešim implementáciu proxy servera pre pripojenie na internet. Popritom pomáham senior administrátorom s powershell skriptami a pomocnými makrami v C# a taktiež sa venujem aj PHP stránkam. Občas pracujem aj cez víkend, pretože na niektorých systémoch pracuje vyše 1000 užívateľov a zásahy počas pracovných hodín sú samozrejme neprípustné.

Môžeš povedať, že ťa tvoja práca baví?

Samozrejme, práca v ITAPS-e ma naozaj baví. Je tu skvelý kolektív mladých ľudí. Môj vedúci na strane klienta sa rozumie predmetnej IT problematike, takže to nie len hands-off manažér, ktorý len zadáva úlohy. Dokáže presne odhadnúť čas potrebný na jednotlivé úkony a vie poradiť vo viacerých oblastiach prevádzky. Na mojej pozícii sa mi páči rovnováha medzi programovaním, prevádzkovou činnosťou a komunikáciou s užívateľmi.
Na samotnom ITAPS-e si cením nielen férový prístup, zamestnanecké benefity či kariérny postup, ale aj samotný progresívny rozvoj firmy. V ITAPS-e sa snažíme posúvať veci dopredu, čo sa odráža aj na rastúcom počte mojich kolegov.

Odporučil by si prácu v ITAPS-e súčasným študentom? Myslíš si, že je táto práca ideálny štart do kariéry?

Myslím si, že zamestnanie v ITAPS-e je dobrý spôsob, ako sa uchytiť vo svete IT a následne v ňom postupovať. Nakoľko v ITAPS-e je veľa pracovných ponúk, vždy sa dá vybrať tá, ktorá najviac vyhovuje schopnostiam a požiadavkám študenta. Samozrejme študent musí prejaviť iniciatívu, zodpovednosť a dlhodobú odhodlanosť. Žiadny úspech nevzišiel bez tvrdej práce.

Čo konkrétne si sa pri práci v ITAPS-e naučil?

Počas môjho pôsobenia v ITAPS-e sa mi podarilo zdokonaliť svoje analytické myslenie pri riešení problémov, interpersonálnu komunikáciu a zručnosť pri vedení menších tímov.

Občas si ale treba od práce oddýchnuť. Akú formu relaxu preferuješ ty? Za počítačom alebo čo najďalej od neho?

Relaxujem rád mimo počítača, ako aj pri ňom. Keď chcem dať počítač bokom, tak chodievam do posilňovne alebo do wellnessu v rámci karty MultiSport. Fyzickú aktivitu beriem ako skvelé odreagovanie sa po 8 hodinách každodenného sedenia za počítačom.
Oddychujem tiež rád aj za počítačom a to konkrétne pri hraní hier. Preferujem sandbox RPG hry alebo adventúry. Ide skrátka o hry, kde človek vypustí z hlavy problémy reálneho sveta a ponorí sa do toho herného.