Náš blog | ITAPS Ema Majerovičová: Byť ženou v IT nesie určité výhody - Blog

Ema Majerovičová: Byť ženou v IT nesie určité výhody

Ema Majerovičová - tímlíder pre testing
Ema Majerovičová – tímlíder pre testing

Ema je našou tímlíderkou pre testovanie softvéru a zároveň študentkou manažérskej informatiky  na Fakulte managementu UK. V rozhovore sme rozobrali napríklad postavenie žien v IT, ale aj smerovanie IT na Slovensku.

Ako si sa dostala k (práci v) IT?

Už na gymnáziu ma zaujalo programovanie (Java) na hodinách informatiky a vedela som, že sa týmto smerom chcem uberať aj v budúcnosti. Ale nechcela som stráviť celý život sedením za počítačom. Chcela som sa naučiť aj pracovať s ľuďmi a viesť tím. Aktuálne študujem ekonómiu a manažment na Fakulte managementu UK so zameraním na manažérsku informatiku. Myslím si, že toto zameranie dokonale spája moju lásku k IT a taktiež manažmentu.

Čomu sa venuješ v ITAPSe a ako si sa do ITAPSu dostala?

V ITAPSe sa venujem vedeniu testerského tímu a všeobecne testingu. Zameriavam sa taktiež aj na osobnostný a kariérny rast jednotlivých členov tímu. Chcem, aby vedeli, že mi môžu zavolať aj o 4 ráno (obrazne povedané :D) s hocijakým problémom a budem tu pre nich.
Do ITAPSu som sa dostala vďaka známemu, ktorý mi poslal inzerát, že hľadajú IT testera na projekt pre poisťovaciu spoločnosť. Na moje šťastie, motyka vystrelila.

Čo si myslíš o IT z pohľadu ženy? Je náročnejšie presadiť sa? Ako vnímaš každodennú prácu v IT ty?

Myslím si, že byť ženou v IT nesie určité výhody. Ženy majú od prírody lepší zmysel pre detail a lepšie „kontrolné očko“. Muži na druhú stranu zase vedia spraviť prácu efektívne a rýchlo. Určite je náročnejšie presadiť sa, pretože už my samé máme od seba veľké očakávania, keď vstupujeme do sveta IT. Podvedome si myslíme, že nie sme rovnako šikovné ako muži, ale to nie je pravda. Každý v IT má šancu ukázať, v čom je dobrý a čo ho baví nezáležiac od pohlavia.
Svoju každodennú prácu v IT vnímam veľmi pozitívne. Každý deň mám možnosť priučiť sa niečomu novému. Mám veľmi dobrých kolegov, ktorí mi vždy ochotne pomôžu, a tak sa nemusím báť, že by som na nejakom probléme ostala visieť pridlho.

Je podľa teba pravda, že žien je v IT málo a vnímaš to aj vo svojom okolí? Myslíš si, že sa to mení a v budúcnosti bude žien v IT viac?

Štatisticky sa dá povedať, že je v IT menej žien ako mužov, ale ja osobne to veľmi nepociťujem v práci. Momentálne vnímam aj to, že mnoho spoločností sa snaží udržať si určité percento žien medzi zamestnancami a hlavne na IT projektoch to je čím ďalej tým viac vidieť. Dúfam a pevne verím, že v budúcnosti bude oveľa viac šikovných IT-čkáriek na Slovensku.

Kde vidíš víziu IT na Slovensku do budúcnosti? Ako si myslíš, že bude napredovať odvetvie, ktorému sa venuješ?

Myslím si, že IT odvetvie na Slovensku bude veľmi prekvitať a rozrastať sa. Hlavne teraz počas koronakrízy si mnoho IT spoločností uvedomilo, že nie je nutné chodiť on-site do práce a veci sa dajú riešiť aj online. Samozrejme, neplatí to tak vždy a všade, ale minimálne to môže urýchliť mnoho procesov a ušetriť kopu peňazí tam, kde sa to dá.
Testing sa jednoznačne začal uberať smerom automatizácie a pravdepodobne to tak bude aj naďalej.  Aj my v ITAPSe momentálne rozbiehame automatizovaný testing, ale zatiaľ to je v štádiu vývinu. Verím, že s mojimi šikovnými kolegami to čoskoro rozbehneme naplno.

Vidíš svoju budúcnosť v IT sektore? Chcela by si pokračovať v tom čo robíš teraz?

V budúcnosti by som sa chcela prepracovať na projektovú manažérku alebo na test manažérku. Určite chcem ostať v IT a venovať sa aj naďalej vedeniu ľudí. Ale ako sa vraví, človek nikdy nevie kde nakoniec skončí.