Určite viacerých z vás zaujíma ako vyzerá práca testera. Rozhodli sme sa osloviť Adama Vanyu, aby svoju prácu priblížil aj ľuďom, ktorí nevedia kto tester je a čo robí.
Na začiatok nám vysvetlil, že testing sa delí na dve skupiny. Od toho závisí aj samotná práca testera. Ide o testing automatizovaný a manuálny.
„Tester, ktorý vykonáva automatizovaný testing pomáha a odbremeňuje biznis užívateľov alebo aj manuálnych testerov od rutinnej práce. Väčšinou sa automatizovaný testing využíva na regresné testovanie alebo smoke testy.
Regresné testovanie sa používa na odhalenie chýb v softvéri a obnovenie stabilizácie aplikácie.
Smoke testy je krátke testovanie, zamerané na hlavné funkcie vyvíjaného softvéru.
Tento druh testingu je vykonávaný pomocou skriptov, napr. framework Seleniu alebo dnes už aj cez RPA robotov.
Manuálny tester je človek, ktorý sa snaží nachytať developerov na hruškách. Hľadá ihlu v kope sena a snaží sa na tú kopu pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Je to taký „frenemy“ developerov. Jeho práca spočíva -napríklad v testovaní front-endu, čo sa môže javiť ako nudná rutina, ale je to dôležitá súčasť celého vývoja aplikácie alebo webu.
Rovnako ako testovanie databáz, teda či sa dáta z aplikácie dotiahli do databázy alebo naopak, či sa číselníky dotiahli z databázy do aplikácie.
V neposlednom rade je integračné testovanie. Tu sa testuje, či jednotlivé aplikácie alebo časti v jednej aplikácii dokážu medzi sebou klebetiť.“
Adam prácu testera zhrnul takto: „ Ja osobne beriem testing ako hru, kde sa snažíš nájsť skryté veci, ktoré ak nenájdeš, ti v konečnom dôsledku celú hru pokazia.“
Medzi vlastnosti testera by preto určite mali patriť pozornosť, zmysel pre detail, trpezlivosť ale aj komunikácia, keďže tester často komunikuje s developermi, ale aj užívateľmi.
Adama sme poprosili, aby nám bližšie predstavil jeho pracovný deň čo ako tester robí. Momentálne pracuje na projekte, ktorý je remote, takže prácu vykonáva z pohodlia domova a podľa jeho slov mu to vyhovuje.
„Prvou vecou je jednoznačne čaj. Po prihlásení do práce si ako manuálny tester kontrolujem tickety. Pod tým treba chápať, že checkujem či dodávateľ opravil bug, ktorý som predtým zadal alebo má dodatočné otázky. Ak sa chyba opravila, znova ju retestnem a ak je v poriadku, tak sú všetci štastní.
Po kontrole ticketov, prípadne aj mailov sa začína spomínaná práca manuálneho testera.
Vždy si pozriem, čo treba tento týždeň spraviť (time management je dôležitý) a pustím sa do jednotlivých úloh.
1. Testovacie scenáre
Väčšinou sa testovacie scenáre robia zo špecifikácie projektu alebo zmenovej požiadavky, poprípade z užívateľských scenárov. Čiže dostanem špecku, prejdem si ju, zanalyzujem a vytváram testovacie scenáre tak, aby som kompletne pokryl všetky informácie zo špecifikácie. Tam môže patriť klasická „klikačka“, čiže manuálne testovanie frontendu aplikácie, kontrola dát v databázach alebo poprípade integračné testovanie, ak sa vyžaduje.
2. Príprava testovacích dát
Keďže pracujeme vo finančnej sfére, častokrát treba pripraviť zmluvy/ponuky, na ktorých budeme testovacie scenáre, ktoré sme si predtým vytvorili zo špecifikácie, vykonávať. Počet testovacích dát sa vždy líši, niekedy stačí pár zmlúv a niekedy zase viac (mal som napríklad aj projekt kde bolo treba vytvoriť 800+ zmlúv).
3. Správa JIRY
Kedže zastrešujeme komplet testing u zákazníka, máme na starosti aj JIRU – je to reportovací tool, kde sa zadávajú nájdené bugy, ale trackujú sa pomocou toho aj testovacie scenáre, čiže či sa na nich pracuje, či sú v stave PASS alebo FAIL. Taktiež slúži aj ako komunikačný kanál s dodávateľmi. V podstate vykonávame aj rolu supporta pre biznis užívateľov, to znamená, že ak by mal biznis užívateľ nejaký problém priamo s týmto toolom, vždy sme na blízku a dokážeme im pomôcť.
4. Samotné testovanie
Ako som už spomínal, väčšinou si nami vytvorené testovacie scenáre aj otestujeme.
5. Školenia, meetingy
Toto je vec, ktorá je v podstate všade, každodenné meetingy, školenia – čím viac školení, tým viac aj vieme, takže je to prospešné.
Veľa vecí sa už dá dnes spraviť automatizáciou, ale stále si myslím, že pre komplexnejšie veci je efektívnejšie ak otestuje človek a nie robot. Budúcnosť v manuálnom testingu stále samozrejme je, ale momentálne ide do popredia ten automatizovaný. Preto netreba zaspať na vavrínoch a ďalej sa vzdelávať.“
Ak sa ti práca Adama páči a tiež by si chcel/a hľadať ihlu v kope sena, zaregistruj sa na zacnivit.
Autor: Lucia Hesterová