V tomto rozhovore si prečítaš o ceste ku kariére nášho úspešného zamestnanca Andreja. V ITAPSe začínal už ako študent a je dôkazom toho, že k splneniu cieľov stačí šikovnosť a snaha. To mu zaistilo pracovné miesto hneď po škole. Chceš vedieť ako? Čítaj ďalej a nechaj sa inšpirovať.
V ITAPSe si začínal už ako študent. Čo ťa viedlo k tomu, pracovať v IT firme popri štúdiu? Vidíš v tom aj isté nevýhody?
Hlavnou motiváciou bolo určite získanie skúseností – predsa len, tie sú na nezaplatenie. Jednou z takýchto skúsenosti, ktorú som získal popri škole a práci, bol time management. Ďalšou motiváciou bola, samozrejme, vidina zárobku a spoznanie nových ľudí. Jedinou potenciálnou nevýhodou je menej času na školu, ale konkrétne ja som s tým problém nemal.
Na akej pozícií si začínal a kam si sa postupne posúval?
V ITAPSe som začínal v roku 2016, keď som nastúpil na pozíciu template developera. Vyskúšal som si taktiež automatizované testovanie a nakoniec som skončil na pozícii databázového špecialistu, na ktorej som, s krátkou prestávkou, až doteraz.
Čo ťa viedlo k tomu, prejsť z pozície template developera na pozíciu automatizované testovanie?
Jednoducho povedané, projekty pre jednotlivé pozície skončili a ja som chcel vyskúšať čo najviac rozličných pozícii – tak som skúšal všetko, čo sa dalo.
Aké výhody si získal na pracovnom trhu po škole?
Veľkou výhodou boli určite skúsenosti, ktoré som nabral – práca v tíme, komunikácia, programovanie, testovanie atď. Je to naozaj dlhý zoznam. Výhodou práce v ITAPSe bola možnosť pokračovať v práci priamo u klienta, kde som bol pôvodne ako brigádnik.
Ako ti pomohla práca v ITAPSe v kariére po škole? Prečo by si odporučil vstúpiť do sveta IT s ITAPSom?
Práca v ITAPSe mi dala prvý kontakt s IT svetom mimo školy, začo som doteraz vďačný. Dozvedel som sa ako fungujú tímy na rôznych IT projektoch, na čom mám na sebe pracovať, ale aj čomu sa v práci vyvarovať. Výhodou práce v ITAPSe je určite kolektív podobne zmýšľajúcich a približne rovnako mladých ľudí, z ktorých môžu byť nie len kolegovia, ale aj priatelia mimo práce.
Aké know how/skills by si odporučil študentom získavať už počas štúdia?
Soft-skills ako práca v tíme, komunikatívnosť a analytické myslenie. Pokiaľ máte tieto tri skilly, to ostatné sa na vás skôr či neskôr nalepí.
Čo by si odkázal študentom, ktorí uvažujú nad prácou v IT?
Ak chcete pracovať v IT kvôli vidine veľkého zárobku, veľmi rýchlo oľutujete svoj výber. Ak vás ale informatika úprimne zaujíma a baví, tak smelo do toho. A to aj v prípade ak by prvá pracovná pozícia nebola to pravé orechové. Neustále je možné sa zdokonaľovať v tom čo Vás baví alebo začať v úplne inej oblasti až kým sa v IT naozaj nenájdete.
Ak ťa zaujal tento motivujúci príbeh a snívaš o podobnej kariére, neváhaj nás kontaktovať na našom webe www.zacnivit.sk a my sa ti čo najskôr ozveme.
Autor: Andrej Jenis, Radoslava Cuníková