V životnom príbehu každého úspešného človeka sa skrýva cenná múdrosť a inšpirácia pre tých, ktorí ešte len začínajú svoju cestu. Práve takýto príbeh prinášame v tomto rozhovore, kde sme „vyspovedali“ nášho kolegu, Mateja. Ak si študent, ktorý premýšľa o svojej budúcnosti, tento rozhovor môže byť začiatkom tvojej profesijnej cesty. Dozvieš sa, ako sa Matej v našej firme postupne vypracoval z počiatočnej pozície na pozíciu tímlídra a ako sa dostal k záujmu o IT. Nachystaj sa na porciu motivácie, ktorá môže zmeniť tvoj pohľad na vlastnú kariéru.
Matej Repka, skúsený odborník v oblasti IT a projektového manažmentu. Je absolventom Slevenskej technickej univerzity v Bratislave na fakulte elektrotechniky a informatiky. Zo študentských čias má rozsiahle skúsenosti na pozíciách podpredsedu študentského parlamentu a fakultného senátu, kde získal zručnosti v oblasti riadenia tímov a základy v univerzitných politikách. V ITAPSe začínal tiež ako IT Support špecialista, kde zabezpečoval podporu a riešil technické problémy pre zákazníkov a zamestnancov. Táto pozícia mu otvorila brány do IT sveta a neskôr sa stal projektovým manažérom, kde úspešne riadil viacero projektov v oblasti ICT technológií a migrácií.
Čo bola pre teba hlavná motivácia pracovať v IT/ITAPSe?
Prvá motivácia pracovať v ITAPSe prišla paradoxne pri mojom predošlom zamestnaní. Uvedomil som si, že ak chcem vo veľkej korporátnej spoločnosti kariérne rásť, bude ma to „stáť“ desiatky rokov. Po pohovore v ITAPSe mi bolo hneď jasné, že tu nebude môj kariérny rast obmedzovaný korporátnymi politikami, ale bude závisieť od mojej snaživosti. Keďže som dráč a makač, neváhal som a do ITAPSu som nastúpil ako junior projektový manažér.
Avšak prvá motivácia pracovať v IT sektore vznikla, keď som bol ešte malý. V desiatich rokoch som začal rozoberať a skladať počítače a inštalovať už mladými nepoznaný Windows XP. Tento koníček ma bavil a postupne som sa v ňom zlepšoval. Profesionálne som sa začal ICT supportu venovať v 1. ročníku na vysokej škole.
Aká bola tvoja cesta na pozíciu tímlídra?
Moja cesta na pozíciu tímlídra bola pomerne kľukatá. Začínal som na pozícii, ktorá znela naozaj pekne (junior projektový manažér). Avšak okrem manažovania projektov som mal tiež na starosti rekonštrukciu kancelárie na fakulte elektrotechniky a informatiky STU (Slovenskej technickej univerzity v Bratislave). To zahŕňalo komunikáciu s majstrami, firmami, porovnávanie cenovej ponuky vo finále odsúhlasenie od nášho CEO ITAPSu, Jozefa. Ďalšou mojou úlohou bolo spracovanie výplat do veľmi „hnusnej“ tabuľky Excelu. Trvalo päť dní, pokým vznikol report, ktorý mohol ísť ďalej na účtovné oddelenie.
Ďalšou „zastávkou“ bola operatíva s kolegom z ITAPSu, Peťom Kmeťom. V tom čase sme len my dvaja spravovali a reportovali celú operatívu vrátane všetkých technológií. Postupne, ako sa firma rozrástla nám bolo jasné, že potrebujeme rozdeliť zodpovednosti a určiť kľúčových ľudí vo firme. Vtedy sa začali postupne formovať operatívne oddelenia.
Po štrukturalizácii som mal na starosť HR oddelenie a niekoľko Bodyshop projektov zameraných na ICT support, ktoré som aj pokrýval. Musím ale poznamenať, že tieto projekty neboli až tak technické, ale boli kľúčové pre nových klientov. Aj vďaka nim sme mohli otvoriť aktuálne pozície, ktoré ponúkame.
Počas pôsobenia na HR oddelení sa nám podarilo zdvojnásobiť počet zamestnancov v ITAPSe a vďaka obchodným príležitostiam a úspešným projektom sme mohli firmu znovu reštrukturalizovať. Táto nová štruktúra firmy už obsahovala pozíciu tímlídra. Keďže som mal bohaté skúsenosti s ICT supportom a tiež projektového manažéra, bol som oslovený pôsobiť ako tímlíder.
Máš osvedčené triky, ako efektívne viesť tím?
Mojou snahou je naučiť každého člena môjho tímu čo najlepšie ovládať time management. Je to z dôvodu, že na otázku „Prečo to nie je hotové?“ je najčastejšia odpoveď ľudí „Nemal som čas“. Keďže pracujem najmä so študentmi, efektívne využívať čas je pre študentov niekedy naozaj komplikované dosiahnuť. Preto, ak sa to konečne podarí, je to úspech nielen pre tím a oddelenie, ale aj samotného študenta. Študenti si tak vedia omnoho lepšie zorganizovať osobné, profesionálne a školské povinnosti.
Ďalšou, veľmi dôležitou súčasťou môjho mentorovania je individuálny prístup ku každému členovi môjho tímu. Viem veľmi rýchlo odhadnúť povahu človeka, nájsť jeho dobré vlastnosti, ktoré spolu dokážeme rozvíjať a využívať pri práci. Je však pre mňa dôležité, ako spolupracuje v tíme. Dobre fungujúci tím dokáže priniesť výsledky rýchlejšie, efektívnejšie a každému sa lepšie pracuje v pohodovej atmosfére.
Sú nejaké rizika, ktoré môžu nastať pri pozícii tímlídra? Dokážeš sa im vyvarovať?
Najväčšie riziko, ktorého som sa obával bolo, že prídem o kamarátov. Neraz vznikne situácia, kedy si potrebujeme na rovinu vysvetliť a povedať, ako sa v práci veci majú. Nie stále sú to však pozitívne správy. No aj napriek tomu, v ten istý deň, ideme večer spolu na pivo ako kamoši. Takéto situácie si nutne vyžadujú úplne oddeliť osobný a profesijný život. Keďže týchto situácií mám už za sebou dosť, oddeliť tieto „dva životy“ mi nerobí problém, no stále tŕpnem, či to aj druhá strana dokáže.
Mam ale ,,tajný tip”, ako na to. Večer na pive sa začnem sťažovať, že „Počuj mám takého zamestnanca v tíme a ten ma dnes tak vytočil lebo…“ a za tým sa zasmejem. Väčšinou sa zasmeje aj druhá strana a ak sa nezasmeje viem, že tieto „dva životy“ neboli oddelené a je zle.
Máš nejaké ciele do budúcna, ktoré súvisia s ITAPSom?
Mal som jeden cieľ, ktorý mi napadá, a to vybudovať na východnom Slovensku solídnu sieť klientov, ktorým budeme poskytovať služby Microsoft 365. Tento nástroj považujem za dôležitý pre zlepšovanie interných procesov a komunikácie vo veľkých firmách. Dáva mi preto zmysel, dostať ho k čo najväčšiemu počtu klientov. Postupne sa nám to darí a našu službu Adopcia M365 ponúkame už aj vo východnej časti Slovenska. Zároveň je mojím cieľom rozširovanie portfólia našich služieb, hľadanie nových obchodných príležitostí a budovanie partnerstiev s významnými technologickými lídrami. A to sú veľké ambície 😊.
V ITAPSe veríme v potenciál mladých ľudí. Preto poskytujeme príležitosti študentom, ktorí sú odhodlaní a hľadajú reálne skúsenosti aj mimo prednáškových sál. Práca u nás znamená nielen získavanie cenných skúseností, ale aj možnosť profesijného rastu a osobného rozvoja.
Mladé talenty majú u nás reálnu šancu postupovať na vyššie postavenia až k pozícii tímlídra. Ak ťa Matejov príbeh inšpiroval a chcel by si aj ty kariérne rásť popri štúdiu, ozvi sa nám ešte dnes.
Autor: Matej Repka, Radoslava Cuníková